Przepis na karpia: Pyszne przygotowanie filetu z ryby

Karp to ryba, którą nie każdy lubi jeść. Wiele osób twierdzi, że karp smakuje stęchlizną. Dlatego też wielu wędkarzy również wzbrania się przed jedzeniem tej ryby. Jednak w końcu o to właśnie chodzi w wędkarstwie: celem jest zdobycie jadalnej ryby. Każdy, kto pasjonuje się wędkarstwem karpiowym, musi również umieć przygotować tę rybę.

Co więcej, ryby karpiowate są znacznie lepsze niż ich reputacja. Smak jest całkiem godny szacunku. Jedyną ważną rzeczą jest przygotowanie. Jeśli masz pod ręką dobry przepis na karpia, będziesz mógł przygotować tę rybę wyśmienicie.

> Również smaczne: Samodzielne wędzenie karpia za pomocą wędzarki

Filet z karpia to bardzo prosta rzecz

Jednym z najlepszych sposobów przygotowania karpia jest smażenie filetów z karpia na patelni. Wielu wędkarzy zawsze przygotowuje całe ryby. Patroszą je, a następnie wrzucają rybę na patelnię. Jednak zazwyczaj nieco większych karpi w szczególności nie da się w ten sposób bardzo dobrze przygotować. Dlatego lepiej jest specjalnie przygotować filety z karpia.

Bestseller No. 1
Bestseller No. 2
Fisch: genial einfach
  • Mangold, Matthias F. (Author)

Wiele osób stroni od filetowania, ponieważ nie wie jak władać nożem. Jednak filety z karpia można uzyskać szybko i łatwo. Wszystko, co trzeba zrobić, to wypatroszyć karpia. Następnie obrócić go na bok i poprowadzić nóż wzdłuż środkowej kości od góry lub od strony grzbietu. Nakłuć rybę z przodu lub na szerokość kciuka za pokrywą skrzelową. Użyj całego ostrza noża. Przy dużych rybach przecinaj je od przodu do tyłu – jeśli nóż do filetowania (równie dobrze sprawdzi się ostry nóż kuchenny ze sztywnym ostrzem) nie jest w stanie udźwignąć całego filtra naraz, tnij w kilku etapach. W efekcie końcowym masz ładny filet.

Usmaż filet na patelni

Filety z karpia są łatwe do przygotowania na patelni. Warto je wcześniej dobrze posolić i w razie potrzeby bardzo lekko oprószyć mąką. Następnie należy je usmażyć. Mąka sprawia, że mięso karpia jest nieco bardziej brązowe, a przede wszystkim chrupiące. Ważne podczas smażenia: W przeciwieństwie do innych mięs rybnych, potrzebujesz więcej czasu. Podobnie, dobrze jest uruchomić patelnię w nieco wyższej temperaturze.

Większość przepisów na ryby wzywa do smażenia w niskiej temperaturze. Jednak karp nie wysycha tak szybko, więc wyższa temperatura smażenia jest w porządku. Można też smażyć go dłużej. Wskazane jest, aby celowo przetestować filet. Na zewnątrz może wyglądać na dobrze zrobiony, ale w środku nie zawsze tak jest.

Zasadniczo jest to bardzo prosty przepis na karpia. Z filetami być może trzeba będzie trochę poćwiczyć. Ale z czasem nabiera się dużego doświadczenia, więc ich przygotowanie staje się coraz łatwiejsze. Wybór dań towarzyszących jest kwestią osobistego gustu. Ziemniaki lub ryż całkiem dobrze komponują się z karpiem.