Dlatego omega 3 jest dla nas tak ważna, a te rodzaje ryb zawierają jej dużo

Dlaczego Omega 3 jest tak ważna?

Każdy je zna, a jednak mało kto wie, co dokładnie oznaczają – terminy „omega 3” i „olej rybi”. A przecież omega 3 są tak ważne dla naszego organizmu: zawierają między innymi kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Choć te trzy kwasy tłuszczowe w niewielkim stopniu mogą być wytwarzane przez sam organizm, to jednak w formie suplementów diety przyswajają się znacznie lepiej. EPA i DHA są tu szczególnie istotne, ponieważ odpowiadają za budowę i utrzymanie błon komórkowych, a także za funkcjonowanie mózgu.

Liczne badania pokazują, że regularne spożywanie oleju rybnego może wzmocnić zdolności poznawcze. Na przykład w jednym z amerykańskich badań wykazano, że dorośli, którzy regularnie przyjmują olej rybny, mają lepsze słownictwo i wyższy ogólny wynik IQ. Pozytywne efekty wykazano również u dzieci i młodzieży: Na przykład regularne spożywanie omega 3 poprawia koncentrację i czas reakcji.

2 Jak sportowcy korzystają z Omega 3?

Sportowcy i Omega 3 – to połączenie, na które coraz częściej zwraca się uwagę. Jak już wspomniano, Omega 3 jest nie tylko dobra dla ogólnego zdrowia, ale może również zwiększyć wydajność sportową. Na przykład poprawia się wytrzymałość i wspierana jest budowa mięśni. Ale jak dokładnie sportowcy korzystają z Omega 3?

Omega 3 to niezbędny kwas tłuszczowy, którego organizm nie może sam wytwarzać. Dlatego musi być przyjmowany z pożywieniem. Sportowcy mają zwiększone zapotrzebowanie na omega 3, ponieważ, między innymi, jest on odpowiedzialny za budowanie i utrzymywanie tkanki mięśniowej, a także za zdrowy układ sercowo-naczyniowy. Ponadto omega 3 może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, a tym samym chronić przed urazami. Dlatego sportowcy powinni regularnie spożywać omega 3 – najlepiej w postaci wysokiej jakości olejów rybnych lub olejów z alg, czyli jako suplement diety.

Niezależnie od tego, czy regularne spożycie pochodzi z diety czy z dodatkowych suplementów: dzięki swoim pozytywnym właściwościom omega 3 może wspierać sport, a także ogólną sprawność fizyczną.

Które ryby zawierają dużo omega 3?

Ryby są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3, zwłaszcza dla osób, które regularnie ćwiczą. Dzieje się tak dlatego, że omega 3 jest nie tylko dobre dla naszego zdrowia, ale także dla naszego sportowca. Ryby takie jak łosoś, śledź i makrela zawierają szczególnie dużo omega 3, dlatego powinny być stałym elementem diety. Tuńczyk i sardynki są również dobrym źródłem omega-3.

Jednak powinniśmy również uważać na przełowienie oceanów, więc istnieje doskonała alternatywa: Olej z alg. Algi są pierwotnymi roślinami, z których wyewoluowały nasze obecne rośliny i dlatego mają bardzo wysoką zawartość omega-3. Olej z alg jest dostępny w formie kapsułek lub jako olej do picia, który możesz wykorzystać na przykład w smoothies. Zawsze najlepiej jest kupować produkty od zaufanych producentów, aby mieć pewność co do ich jakości. Ponieważ nie wszyscy producenci przestrzegają ścisłych wytycznych, może się zdarzyć, że tańszy olej zawiera szkodliwe substancje lub olej nie ma odpowiedniej wartości odżywczej.