Jest wiele ryb, których nikt nie ma na swojej liście, jeśli chodzi o przygotowanie dania rybnego. Należy do nich przede wszystkim biała ryba. W tym artykule przedstawiamy przepisy na ryby, które zazwyczaj nie trafiają do menu.
Filety z alandów
Składniki dla 4 osób:
- ok. 400g filetów
- sok z dwóch cytryn
- dwa ubite jajka
- łyżeczka chrzanu ze słoiczka
- jedna łyżeczka musztardy, mąka, sól, pieprz (biały)
- 50 g masła klarowanego
- pół pęczka pietruszki
Sposób przygotowania:
Wypatroszone alandy oskalpować, opłukać w zimnej wodzie i wyfiletować tak, aby usunąć ości brzucha, ale skóra pozostała na filecie. Następnie usuń płetwy i ułóż filety po stronach ze skórą. Teraz ostrym nożem natnij mięso z grzbietu i ogona w kształcie wąskiego rombu, tak aby skóra pozostała nienaruszona. Ułóż filety skórą do dołu w płytkim naczyniu, zwilż dokładnie sokiem z cytryny i wetrzyj go w nacięcia. Odstawić do lodówki na około cztery do dwunastu godzin.
Filety, przekrojone na pół w poprzek, osusz i dopraw solą i pieprzem. Chrzan i musztardę dobrze wymieszać z jajkiem. Na dużej patelni rozgrzej masło klarowane. Filety obtoczyć w masie jajecznej, a następnie lekko obtoczyć w mące. Ułożyć na patelni przeciętą stroną do dołu.
Smażyć około trzech minut bez pokrywki, następnie obrócić i smażyć kolejne trzy do czterech minut. Doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny na patelni, obrócić i smażyć przez minutę. Zaraz po usmażeniu potrząśnij patelnią kilka razy w przód i w tył, aby filety zeszły z dna. Posypać filety posiekaną natką pietruszki.
Kleń w łódce z papryką
Składniki:
- 600 g filetu
- pięć łyżek stołowych soku z cytryny
- jedna łyżka musztardy (średnio ostra)
- jedno żółtko
- jedno białko
- cztery łyżki kaparów
- trzy łyżki stołowe sera Emmental (startego)
- osiem łyżek słodkiej śmietany
- jedna kromka cienkiego chleba
- 50 g boczku (pokrojonego w kostkę)
- cztery łyżki oleju, sól, pieprz, cukier
- cztery czerwone papryki
- 200 g pomidorów
- 250 g grzybów
- dwie cebule pokrojone w ćwiartki i dwie w plasterki
- duży pęczek pietruszki o płaskich liściach
Sposób przygotowania:
Opłucz w zimnej wodzie filety bez skóry, osusz i grubo posiekaj. Pietruszkę opłukać, osuszyć i usunąć łodygi. Filety – posypane po 1/2 łyżeczki soli i pieprzu – wraz z połową pietruszki, pokrojoną w ćwiartki cebulą i chlebem dwukrotnie przepuścić przez drobną tarczę maszynki do mięsa.
Białka ubić na sztywno. Do farszu wbić jedno jajko, pięć łyżek soku z cytryny, jedną łyżkę musztardy i kapary. Następnie wmieszać sztywne białko. Pieczarki oczyścić i pokroić w plasterki. Pomidory umyć i pokroić w plasterki. Papryki przekroić wzdłuż na pół i usunąć pestki. Jedną paprykę pokroić w paski. Wnętrze połówek papryki posolić i wypełnić farszem.
W dużej patelni umieścić olej i boczek. Dodać nadziewaną paprykę. Wokół papryki rozłożyć resztę warzyw, doprawić pieprzem i solą. Dusić przez około 8 minut w nagrzanym piekarniku na środkowej półce w temperaturze 200 stopni. Wlewamy kubek gorącej wody i dalej dusimy przez około 15 minut w temperaturze 175 stopni. Następnie farsz posmarować żółtkiem i przykryć serem. Gotować przez dwanaście minut w temperaturze 175 stopni. Wyciągnąć nadziane strączki. Śmietanę wymieszać z wywarem i warzywami. Doprawić solą i cukrem oraz posypać pozostałą pietruszką.
Podawać z dzikim ryżem lub gotowanymi ziemniakami.
> Również smaczne: Wędzenie własnej ryby – oto jak to zrobić!
Roladki güster
Składniki:
- 500g filetów kurkowych ze skórą
- sok z 1 1/2 cytryny
- ok. 50g paski słodkiej papryki ze słoika
- 1 jajko
- 100g mąki
- 60ml piwa
- 60ml wody
- sól
- pieprz
- 1l oleju słonecznikowego
- drewniane wykałaczki
- Dip: 300g jogurtu, 3EL soku z cytryny
- 1 łyżka cukru
- 1/2 pęczka koperku i pietruszki
- 1/4 łyżeczki soli
Sposób przygotowania:
Kiełbachę oczyścić, oskalpować i wyfiletować (bez ości brzusznych!). Opłucz filety w zimnej wodzie i osusz. Skropić sokiem z cytryny i zostawić w lodówce na co najmniej godzinę.
W tym czasie przygotuj dip: Jogurt wymieszaj z sokiem z cytryny do uzyskania gładkiej konsystencji, a pozostałe składniki drobno posiekaj i wymieszaj.
Teraz ułóż filety na papierze kuchennym i osusz je, dopraw solą i pieprzem. Na wewnętrznej stronie filetów ułożyć małe kawałki papryki (ok. 1 x 2 cm) i zwinąć filety, zaczynając od końca ogona. Zabezpieczyć roladki drewnianą wykałaczką.
Do mąki wlej piwo i wodę, aż nie będzie grudek, następnie dodaj jajko i sól.
W międzyczasie podgrzej olej w rondlu, aż na zanurzonym w nim drewnianym patyczku pojawią się bąbelki. Zanurzaj bułki w piwnym cieście, pozwól, aby nadmiar ściekał i stopniowo dodawaj je do oleju, aby się nie sklejały.
Dostosuj ogień tak, aby bułki były złotobrązowe w ciągu siedmiu do ośmiu minut. Następnie gotowe roladki odłóż na krótko na papier kuchenny.
Podawaj z sałatką ze świeżego ogórka.
Frankońska zupa rybna
- 1 kg świeżej ryby (biała ryba, płoć, leszcz, brzana, kleń, karaś itp.)
- 2 duże cebule
- 1 pęczek zieleniny
- 500 g ziemniaków
- 350 g pomidorów
- 3 ząbki czosnku
- 6 łyżek oleju
- Sól
- pieprz
- liść laurowy
- 1 pęczek pietruszki
- odrobina skórki z cytryny i pomarańczy
- Posypka z przyprawami
- 1 g szafranu
- 1 l wywaru rybnego
- białe wino
- Chleb metrowy
Sposób przygotowania:
Rybę pozbawić skóry i ości. Cebulę pokroić w kostkę, a zieleninę w paski. Obrać i pokroić ziemniaki. Pomidory sparzyć, obrać i pokroić w ćwiartki. Podsmażyć na oleju cebulę i rozgnieciony ząbek czosnku. Dodać zieleninę, korzenie i seler i krótko podsmażyć. Dodać ziemniaki i pomidory, posypać solą i pieprzem. Dodać związaną pietruszkę, liść laurowy, skórkę z cytryny i pomarańczy, posolić i posypać przyprawami, szafranem, bulionem i winem. Dusić na wolnym ogniu przez około 10 minut. Rybę, pokrojoną na porcje, ułożyć na wierzchu i pozostawić do gotowania na wolnym ogniu przez kolejne 5 minut.
- Waga produktu: 250g
- Przyprawa do ryb to mieszanka przypraw stosowana do przygotowywania różnych potraw z ryb, w celu podkreślenia smaku,...
- Przyprawa do ryb ma subtelny i delikatny aromat, który dodaje rybom przyjemnego zapachu.
Biała ryba smażona
Składniki dla 4 osób:
- 500 g filetu z białej ryby
- 1 jajko
- Sól
- pieprz
- Bułka tarta
- Mąka pszenna
Sposób przygotowania:
Filety umyć, osuszyć i pokroić w centymetrowe paski. Doprawić solą i pieprzem.
Następnie obtoczyć w jajku, bułce tartej i mące pszennej. Smażyć we frytownicy na złoty kolor.
Placek rybny
Składniki:
- 1 kg ryby słodkowodnej
- 2 łyżki posiekanej pietruszki
- po szczypcie szałwii; pieprzu; szafranu; soli
- Sok z cytryny
- 4 łyżki białego wina
- 1 opakowanie mrożonego ciasta francuskiego
Sposób przygotowania:
Z ryby usunąć skórę i ości i pokroić w kostkę, wymieszać z przyprawami i winem i umieścić w dużym, płaskim, żaroodpornym naczyniu, rozwałkować ciasto francuskie, ułożyć na wierzchu i nakłuć kilka razy widelcem (aby para wodna mogła się wydostać), piec przez 40 – 50 min. w piekarniku w temperaturze 220°C do uzyskania złotego koloru i podawać z sosem grzybowym lub ziołowym.
Ryba solianka
Składniki:
- 400g filet rybny
- 3 marchewki
- 1 mały por
- 100g korzenia selera
- 2 cebule
- 2 łyżki oleju słonecznikowego
- 750ml wody
- 1 kostka Maggi przezroczysta zupa
- 250g pomidorów
- Sok z cytryny
- 3 korniszony
- 100g krewetek
- 1 łyżka kaparów
- koperek
- kwaśna śmietana
Sposób przygotowania:
Filety skropić na sucho sokiem z cytryny i pokroić w grubą kostkę. Zostawić sok z cytryny do nasiąknięcia.
Marchew i por oczyścić i pokroić w plasterki, seler oczyścić i drobno pokroić w kostkę. Cebulę obrać i pokroić w kostkę, podsmażyć na oleju aż stanie się półprzezroczysta, dodać warzywa i smażyć przez 5 minut. Dodać wodę i doprowadzić do wrzenia. Dodać kostki Maggi i gotować przez 10 min. aż warzywa będą dobre.
Pomidory sparzyć, obrać ze skóry, usunąć pestki, pokroić w kostkę.
Dodać do zupy rybę i kostki pomidorowe i gotować na wolnym ogniu przez 10 min. Ogórek pokroić w cienkie plasterki i dodać do zupy razem z krewetkami i kaparami, pozostawić do podgrzania.
Doprawić do smaku sokiem z cytryny, pieprzem i solą.
Podawać z koperkiem i kwaśną śmietaną, w towarzystwie świeżego brązowego chleba lub bagietki.