Praca w sektorze rybołówstwa

Och, jak miło by było. Zamienić hobby w zawód. Wielu wędkarzy marzy o zarabianiu na wędkowaniu. Ale jak się do tego zabrać? Jedno jest pewne: naprawdę trudno jest zdobyć takie zawody i utrzymać się z nich. A przecież obroty branży wędkarskiej w Europie to 8-10 mld euro rocznie. Czyli możliwości powinny być wystarczające?

Chciałbym pokazać Wam kilka przykładów miejsc pracy w sektorze wędkarskim.

Jako pracownik sprzedaży

Czy to w typowym sklepie wędkarskim, czy w firmie wysyłkowej. Tutaj można podjąć zawód sprzedawcy detalicznego lub sprzedawcy hurtowego. Możliwe są jednak także prace w magazynie, administracji czy marketingu. Szczególnie w handlu hurtowym bardzo trudno jest się wybić. Można zarobić sporo pieniędzy, ale wymaga to sporego wysiłku. Trzeba naprawdę włożyć pracę, aby osiągnąć sukces.

Jako twórca produktów w przemyśle

W przemyśle można pracować jako product developer. Również w tej dziedzinie jest bardzo trudno się dostać i trzeba mieć kreatywność, absolutną wolę i odrobinę szczęścia. Ale przede wszystkim dobre kontakty są zaletą. Ponieważ producenci zazwyczaj mają swoje zakłady produkcyjne w Azji, to jest to zaleta, jeśli jesteś skłonny przenieść się do tej pracy.

Jako przewodnik wędkarski

Przewodnicy opiekują się wędkarzami, którzy są nowi w okolicy lub w danej technice wędkarskiej, aby mogli dotrzeć do dobrych miejsc i skutecznie łowić ryby. Chętnie płacą za dobre informacje lub wskazówki. W Skandynawii jest to nawet uznany zawód nauczyciela. Jednak takich przewodników jest już bardzo dużo. Jeśli chcesz rozpocząć swój własny biznes, musisz mieć kilka gorących miejsc w magazynie, a także mieć osobowość, która działa jako przewodnik. Najpierw wypróbuj go za darmo dla ludzi, których znasz, a następnie przejdź stamtąd.

Jako redaktor / fotograf

Możesz być bardzo dobrym fotografem i copywriterem dla magazynu wędkarskiego. Ważne jest jednak, aby dostarczać pracę bardzo wysokiej jakości. Przede wszystkim trzeba mieć własne pomysły, a nie kopiować i być mało kreatywnym.

Jako ekonomista ryb

W hodowli ryb nie łowi się bezpośrednio, ale na pewno ma się kontakt z rybami. Tutaj ważne jest, aby mieć duże zainteresowanie biologią, aby zrozumieć powiązania i móc je wykorzystać. Potrzebne jest również naturalne wykształcenie. Tutaj można znaleźć więcej informacji.

Gdzie można znaleźć odpowiednie oferty pracy?

Jak już wspomniałam, zdarzają się one bardzo rzadko. W większości przypadków oferty pracy są rozdawane poprzez znajomych. Dobra sieć kontaktów jest więc wielką zaletą. W innym przypadku są to ogłoszenia w magazynach wędkarskich, gazetach lub często bezpośrednio na stronach internetowych oferentów, portalach społecznościowych i targach pracy. Aplikacja spekulacyjna może być również zaletą, ponieważ na ogłoszenie o pracy jest wielu chętnych.

Często jedna praca nie wystarczy, aby zarobić na życie w branży wędkarskiej. Połączenie kilku projektów ma większe szanse przynieść sukces. Aby zdobyć podstawy, odpowiednie są również prace poboczne, np. na zasadzie 400€. W ten sposób jesteś już częścią firmy i być może masz szansę zostać przyjęty na stałe.
Kto wie… może i Ty wkrótce będziesz mógł powiedzieć: „Z hobby uczyniłem swój zawód”.