Instrukcja obsługi węzłów wędkarskich: teoria węzłów nie musi być trudna

Opłaca się znać najważniejsze węzły wędkarskie. Jeśli wiesz, jak wiązać węzły, będziesz mógł bezpiecznie wiązać żyłki, przypony i haczyki.

Każdy wędkarz powinien więc mieć przygotowanych kilka węzłów do różnych zastosowań i sytuacji, aby zawsze mieć pod ręką optymalne rozwiązanie. Węzły wędkarskie należy ćwiczyć również w domu, aby nie tracić cennego czasu i przede wszystkim nerwów na łowisku. Wędkarze mogą ćwiczyć je zimą przed kominkiem lub latem podczas wędkowania.

Pobierz instrukcję węzła wędkarskiego

Przede wszystkim węzły są niezwykle ważne dla wszystkich rodzajów połowów. Niezależnie od tego, czy łowisz ryby drapieżne, czy spokojne. Węzły wędkarskie wymagają również regularnej kontroli. Z jednej strony mogą się one zestarzeć i stać się kruche. Z drugiej strony, muszą być również dostosowane do wagi docelowej ryby. Zbyt słaby węzeł jest zazwyczaj czynnikiem decydującym o utracie ryby.

Węzły określają nośność

Zadziwiające jest czasem to, jak niektórzy wędkarze wiążą swoje krętliki/karabinki z żyłką. Podobnie jest z wiązaniem węzłów na przynętach sztucznych: Czasami powstają węzły, które tak naprawdę nie powinny być tak nazywane. Ponieważ wykonanie nie jest zrobione rozsądnie, nośność w tych miejscach jest znacznie ograniczona. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku łowienia na plecionkę: plecionki mogą stracić wiele ze swojej nośności, jeśli zastosuje się niewłaściwe węzły.

Węzły wędkarskie mają wiele zastosowań

Węzły wędkarskie mogą być zatem stosowane na przykład do mocowania na szpuli kołowrotka lub do wiązania na krętliku. Potrzebujesz również bardzo dobrego węzła, jeśli chcesz połączyć dwie linki lub jeśli chcesz zamontować boczne ramię. Ale dobre węzły pomagają również w wiązaniu własnych haczyków. Niektórzy wędkarze przysięgają na samodzielnie wiązane haki, ponieważ uważają, że te produkowane przemysłowo nie są wysokiej jakości. Jest to również kwestia ceny. Haki wędkarskie można tanio zawiązać samemu z rozsądnymi węzłami. Jeśli masz czas i chęci, to z pewnością jest to dobra alternatywa.

Ćwicz węzły wielokrotnie

Najlepiej jest nie tylko przyglądać się węzłom, ale również je ćwiczyć. Wysiłek zdecydowanie nie jest tak duży, jak wiele osób zakłada. Należy po prostu zacząć i wypróbować różne węzły wędkarskie. W pewnym momencie będziesz ćwiczył najważniejsze węzły na tyle często, że będziesz potrafił je zawiązać w kilka sekund. Jednak dobra książka o wiązaniu węzłów nie zaszkodzi.

Aby pomóc Ci w nauce węzłów wędkarskich, polecam znajdujący się tutaj dokument, który opisuje wiele różnych węzłów. Posiada on pisemne instrukcje i wiele zdjęć, dzięki czemu możesz zobaczyć, jak zrobić to poprawnie.

Przewodnik po węzłach wędkarskich PDF

Nasz partner handangeln.de udostępnił kilka ciekawych PDF-ów o wędkarstwie. Między innymi jeden z węzłami wędkarskimi.

Najlepsze węzły wędkarskie: szybko, skutecznie i bezpiecznie złowisz każdą rybę.

Zobacz teraz
 • jako piękny PDF, który można oglądać na wszystkich popularnych czytnikach e-booków, smartfonach i tabletach
 • 84 strony skoncentrowanej wiedzy
 • Idealny dla każdego, kto szuka skutecznych węzłów wędkarskich, które są gwarancją trwałości
 • Instrukcje krok po kroku dla najlepszych węzłów i pętli
 • Naucz się wiązać szybko i bezpiecznie
 • Łatwy do zrozumienia język – jasny i prosty do punktu
 • Odpowiedni dla początkujących i zaawansowanych wędkarzy
 • Węzeł turla, węzeł uni, podwójny węzeł grinner, pętla zworkowa, pętla chirurgiczna, ulepszony węzeł zaciskowy i wiele innych
 • Szczegółowe zdjęcia pokazujące w 7 krokach, jak zbudowany jest dany węzeł
 • Ilustracje w wysokiej rozdzielczości 300 dpi
 • Ze szczegółowymi opisami, co jest ważne w węźle i do czego służy węzeł wędkarski – sensownie skonstruowany