Sondowanie głębokości wody – tak to działa
Większość ryb żeruje przy dnie wody. Aby móc zaprezentować tam przynętę za pomocą armatury spławikowej, musimy ustawić na naszym sprzęcie odpowiednią głębokość łowienia. Osiągamy to poprzez sondowanie miejsca połowu.
Istnieją różne piony. Wszystkie służą jednak do tego samego celu. Pion mocujemy do haka zamiast przynęty. Teraz zarzucamy zespół w kierunku zamierzonego miejsca połowu. Jeśli spławik tonie, musimy obniżyć pozę spławika lub stoper spławika. Czynność tę powtarzamy do momentu, aż spławik będzie optymalnie ułożony w wodzie. Na wodach stojących przynęta może również spoczywać na dnie.
W wodach płynących jedyną rzeczą, na którą należy uważać jest prąd. Powoduje on, że spławik odpływa od właściwego miejsca połowu a żyłka układa się w wodzie pod kątem. Oznacza to, że uchwyt musi być ustawiony głębiej. Jeśli chcemy łowić spławikiem ryby drapieżne, hydraulika jest tu również koniecznością. Łowiąc szczupaki, rybę zanętową należy zaproponować na 3/4 głębokości wody lub 1-2 metry nad dnem. Szczególnie ważne jest umieszczenie przynęty na brzegach i płyciznach. Można je znaleźć dzięki sondowaniu. W lecie szczupaki i sandacze łowi się tuż pod powierzchnią wody (ok. 1 metra). W innych porach roku przynęta na sandacza oferowana jest tuż nad dnem wody.
- 3 różne ślimaki 8/15/20 g
Ważne dla nagłośnienia
- Spławik powinien wystawać z wody tylko tak blisko, jak to konieczne. Każdy dodatkowy opór może spowodować, że ryba puści przynętę.
- W zależności od docelowej ryby prezentujmy przynętę zawieszoną nad dnem, na dnie lub z kawałkiem przyponu na dnie! Na przykład karpie, liny i leszcze będą brały przynętę bezpośrednio z dna podczas nęcenia.
- Na wodach płynących należy każdego dnia łowienia na nowo ustalić głębokość. Może się zdarzyć, że poziom wody zmieni się i trzeba będzie ustawić inną głębokość łowienia.
Dalsze przydatne informacje na temat sondowania
Podczas sondowania dowiesz się nie tylko jak głęboko musisz ustawić swoją żyłkę, ale także jaki rodzaj dna tam znajdziesz i czy są tam głębiny i płycizny. Jeśli ołów ląduje twardo, oznacza to, że dno jest piaszczyste i żwirowe, jeśli ląduje miękko, oznacza to, że dno jest muliste. Czy zapada się w rośliny, czy wpada między kamienie? Mocowanie denne jest tam nie na miejscu i można liczyć na sukces z mocowaniem spławikowym. Struktura dna może być również określona poprzez sondowanie. Urozmaicone warunki na dnie są bardzo lubiane przez ryby. Pokarm gromadzi się w głębszych kanałach. Ławice z twardym dnem są najlepszym miejscem na karpie. Drapieżne ryby zawsze znajdują się na podwodnych górach i spadach.