Match Fishing z Wagglerem

Ogólne informacje o łowieniu na wędkę typu waggler i match

Właściwie do wędkowania na ryby spokojnego żeru dostępne są dwie doskonałe metody połowu. Wędki typu stippler są bezkonkurencyjne do łowienia z bliska, a wędki z mocowaniem koszyka feederowego na dalsze odległości. Dlaczego więc warto kupić wędkę matchową i łowić na wędziska typu waggler? Ponieważ pozwalają one na finezyjne łowienie nawet na odległość. Jest to oczywiście zaleta, zwłaszcza przy ostrożnych rybach. Ponadto można dokonać bardziej elastycznego ustawienia głębokości. Przynęta może być oferowana na dnie jak również w wodzie średniej. Ryby, które biorą, gdy tylko przynęta opadnie, mogą być łatwiej złowione.

Verschiedene Waggler
Wagglery występują również w różnych wzorach. © 5nikolas5 _ canva.com one design license

Waggler to także optymalne rozwiązanie przy wietrznej pogodzie. Waggler charakteryzuje się dużą masą własną. Wynika on z istniejącego ołowiu i można go zwiększyć za pomocą dodatkowych krążków balastowych. Dzięki temu mogą lecieć dalej i oddawać dokładniejsze rzuty. Waggler bezołowiowy jest popularny w pobliżu brzegu. Ze względu na niewielką wagę i związane z nią ciche zanurzenie, bez problemu można łowić nawet płochliwe ryby docelowe. Ważne jest, aby prowadzić żyłkę w głębokich i płynących wodach. W przeciwnym razie przynęta może natychmiast zatonąć na dnie, nie pływając przez dłuższy czas w wodzie średniej. Dlatego w przypadku tych przynęt ważne jest, aby można było usunąć ołów (ciężarki) i aby miały one dużą nośność.

Waggler mocno przymocowany do linki

Sygnalizują brania w momencie, gdy przynęta tonie. Nad wagglerem zamontowany jest śrut ołowiany, który utrzymuje głębokość łowienia. Ciężarki pod wagglerem powinny stanowić 90% siły nacisku na tang. Kilka małych śrutów montuje się tuż przed przyponem, kompensując brakujące ciężarki i pozwalając na uwidocznienie nawet ostrożnych brań. Aby zabezpieczyć żyłkę, pod każdym śrutem umieszcza się małe silikonowe rurki. Dzięki temu można je również łatwo przesuwać i dostosowywać do zmieniających się warunków. Pomiędzy żyłką główną a przyponem zainstalowano tzw. mikrowirówkę, która zapobiega skręcaniu się żyłki podczas szybkiego ściągania.

Waggler ciągły (slider)

Są zoptymalizowane do łowienia w głębokiej wodzie. Do regulacji głębokości stosuje się zawsze dwa stopery do linki, aby zapobiec niezamierzonemu przestawieniu głębokości łowienia. Plastikowy koralik przed stoperami zapobiega ich przesuwaniu się przez oczko małego krętlika, w którym zaczepiony jest waggler. Krętlik sprawia, że waggler znacznie lepiej sunie po żyłce i pozwala na szybszą wymianę spławika w przypadku jego uszkodzenia.

Bestseller No. 2
Zite Fishing Waggler zestaw spławików wędkarskich – 5 szt. wstępnie wyprofilowanych spławików wędkarskich i pływackich ryb – 2 + 2 g – 8 + 2 g spławiki
  • Różne wagi: zestaw spławików wędkarskich Zite dla wędkarzy rybackich składa się z 5 różnych spławików...
  • Wstępne pływaki: w tym zestawie znajduje się 5 różnych pozy. Wszystkie wstępnie zapasy po 2 gramy.
  • Dostawa w rurze spławikowej: aby czułe i długie anteny spławików rybaków były uzdrowione podczas transportu, są...

Idealny lead jest bardzo ważny

Masa spławika spoczywa na krótkim łańcuchu śrutowych ołowiu. W odległości o 10 cm większej niż długość spławika podąża nieruchoma fiolka z ołowiem. Dwa do czterech małych ołowików przed przyponem znów służy do sygnalizowania brań. Tylko rzadko zdarza się, że na samym przyponie zaciska się ołów. Ideą takiego rozłożenia ołowiu jest to, aby ryba poruszała się tylko z niewielkim ciężarem. Korzystnie jest upewnić się, że żyłka jest zaciśnięta dokładnie w środku strzały ołowianej i że siedzi ona bombowo. W ten sposób mamy idealne dopasowanie, a charakterystyka lotu podczas rzutu jest również zoptymalizowana. Połączenie pomiędzy przyponem a główną linką zapewnia również mikrokrętlik.

Waggler durchlaufend
Żyłka jest przewlekana tylko przez oczko na dole tego ciągłego wagglera. © Paul Lahrmann

Ważną rzeczą w tej technice połowu jest to, aby po rzucie główna linka znalazła się pod wodą. Osiąga się to poprzez zanurzenie szczytówki wędziska i krótkie zwijanie. Bardzo ważna jest tu również hydraulika. Klips do żyłki na kołowrotku umożliwia zlokalizowanie zawsze tego samego miejsca połowu. Zaznaczenie za pomocą tłustego ołówka żyłki wędkarskiej na tej szybce pomaga w przypadku konieczności przewiercenia dużej ryby i uwolnienia żyłki z klipsa.

Wędka i kołowrotek do połowu metodą wagglera

Popularne wędki o długości 3,90-4,20m do łowienia na dystansie do 25m i stałym mocowaniu do maksymalnie 3,50m. 4,20m wędki do 35m i 4,50m dla dalszych zasięgów. Do wędek pasują kołowrotki stacjonarne w rozmiarze 30 lub 40. Idealna jest żyłka 0,16-0,20mm!

Właściwy wybór przynęty

Zanęta może być optymalnie umieszczona w miejscu połowu za pomocą błystki zanętowej. Po złowieniu kilku ryb na dwie larwy na haku, można przejść na dwa kółka. Przedtem należy posortować floatery, czyli kastery, które rozwinęły się już do tego stopnia, że pływają. Można to zrobić za pomocą kąpieli wodnej. Tych pływaków nie wkłada się wtedy do pokarmu, a jedynie na haczyk. Zwykły kaster i pływak powodują, że haczyk unosi się tuż nad dnem i dzięki temu może być lepiej pobierany przez ryby.