Wykorzystanie zalet tłuszczu z kaczego zadu do łowienia na muchę

Mimo, że sucha mucha jest wiązana w taki sposób, że idealnie wykorzystuje powierzchnię wody i nie może tak szybko tonąć, to i tak zdarza się to dość często. Sztuczne przynęty z czasem wchłaniają stosunkowo dużą ilość wody. Mimo, że można je uwolnić z wody celnymi rzutami, to i tak nie zawsze ładnie układają się na wodzie lub wręcz toną. Z tego powodu doświadczony muszkarz zawsze nosi przy sobie butelkę smaru muchowego, dzięki któremu może znacznie poprawić pływalność swoich much.

Tymczasem w dobrze zaopatrzonych sklepach specjalistycznych można znaleźć różne produkty do tego celu. Przynajmniej w sklepach wędkarskich, których właściciele zajmują się wędkarstwem muchowym, wybór jest zazwyczaj stosunkowo duży. Nie zawsze jednak łatwo jest znaleźć odpowiedni produkt. Niejeden wędkarz ma nadmierne pytania lub wręcz jest niepewny i nie wie co kupić.

Tłuszcz z kaczych zadków to zawsze dobry wybór

W takich przypadkach najlepiej jest nie eksperymentować zbytnio, a postawić na klasykę. Jest to tzw. smar do kaczego ogona, który od dziesięcioleci stosowany jest przez muszkarzy do poprawy pływalności ich much. Przed łowieniem przynętę zwilża się kroplą, którą następnie naciera się muchę. Smar sprawia, że szczupaki jak i wszystkie inne części przynęty nie wchłaniają wody, a tym samym poprawia się pływalność.

Tłuszcz kaczkowy, muchy na muchy 10 ml
  • Produkt do pielęgnacji i konserwowania dla wędkarzy muchowych
  • natłuszczone muchy pozostają na powierzchni wody nawet przy silnym przepływie
  • Prawdziwy smar do szczotki z kaczkami

Oczywiście można też sięgnąć po inne smary na muchy. Jest tu stosunkowo duży wybór produktów różnych producentów. W handlu często są one również sprzedawane pod nazwą Fly Floatant. Dostępne są również produkty syntetyczne (np. na bazie silikonu lub smaru silikonowego), niektóre z nich są wręcz zalecane. W związku z tym zawsze dobrze jest je po prostu wypróbować. Wskazane jest pójście w stronę klasyki i dobranie innego produktu jako uzupełnienie. Zaletą sztucznych tłuszczów może być to, że łatwiej się je nakłada w bardzo niskich temperaturach lub ma się szansę faktycznie wycisnąć je z tubki lub butelki.

Postaw na jakość i porównaj ceny

Osoby, które oszczędzają na tłuszczach na muchy, często popełniają duży błąd. Warto iść w stronę markowej jakości. Nie musi to być wcale drogie. Jeśli porównasz ceny w sklepach ze sprzętem wędkarskim, masz gwarancję, że trafisz na dobrą ofertę. Jeśli zamawiasz w sklepie internetowym, bo na przykład chcesz kupić inne akcesoria wędkarskie w niskiej cenie, po prostu zamów również smar. W końcu jest to produkt eksploatacyjny, który zawsze można dobrze wykorzystać. Nie zaszkodzi więc kupić kilka butelek na zapas.