Linki muchowe mają stosunkowo dostojne długości, przez co niekoniecznie są ściągane w całości nawet podczas wiercenia. Niemniej jednak może się to zdarzyć. Jeśli np. chwyci silniejsza ryba lub prąd jest bardzo silny, może się okazać, że trzeba będzie dołożyć całą linkę muchową. Aby nie stracić ryby lub przedłużyć linkę wędkarską, w takich przypadkach do gry wchodzi backing. Jest to linka przedłużająca, która jest przywiązana bezpośrednio do linki muchowej.
Nie należy bagatelizować znaczenia backingu. Ta linka jest niezwykle ważna, abyś jako wędkarz muchowy był w stanie bezpiecznie złowić jak najwięcej ryb. Dlatego należy zagwarantować odpowiednią jakość linki, która jest zauważalna na kilka sposobów. Przede wszystkim chodzi o nośność, która musi być odpowiednio wysoka: musi przekraczać nośność przyponu muchowego w każdym przypadku, abyś był po bezpiecznej stronie podczas wiercenia.
- Maxwell, Richard (Author)
Zwykła plecionka wędkarska nie jest dobrym wyborem
Ponieważ dobry podkład jest w cenie, niektórzy wędkarze wolą stosować typową plecionkę wędkarską. Pod względem nośności taka linka byłaby całkiem odpowiednia do przedłużenia linki muchowej. Niemniej jednak w większości przypadków lepiej powstrzymać się od tej metody. Problemem jest to, że plecionki mają stosunkowo cienkie średnice żyłki. Wrażliwe pierścienie wędki mogłyby zostać uszkodzone przez taką linkę. Pierścienie węża nie mają przecież żadnych wkładek a pierścień szczytówki również narażony jest na ryzyko nacięć. Te w żadnym wypadku nie powinny wystąpić, gdyż mogą poważnie uszkodzić linkę muchową.
Dlatego sensownym rozwiązaniem jest sięgnięcie po klasyczne plecionki muchowe. Linki te charakteryzują się tym, że mają znacznie większy przekrój i dzięki temu nie zagrażają pierścieniom wędki. Ładnie prześlizgują się przez pierścienie i tym samym zapewniają niezbędne bezpieczeństwo. Dodatkowo nie wrzynają się tak szybko: Nawet jeśli linka jest nawijana na kołowrotek muchowy z większym oporem, to schodzi z niego równomiernie i tym samym delikatnie.
Kolorowe podkłady są obecnie bardzo pożądane
Wiele nowoczesnych linek muchowych wyróżnia się kolorowymi powłokami lub barwami. Dlatego wielu muszkarzy chciałoby widzieć jasne kolory na podkładach. To nie jest problem: W międzyczasie istnieje kilku producentów i sprzedawców wędkarskich, którzy oferują jaskrawe podkłady do linek muchowych w szerokiej gamie kolorów.
Błędem byłoby jednak kierowanie się przy wyborze tylko kolorami. Jakość musi być oczywiście na pierwszym miejscu. Jeśli chodzi o ceny, to należy dodać, że bez wątpienia warto starannie wybrać sklep muchowy lub wędkarski, gdyż można zdecydowanie zaoszczędzić.