Wybierz prawidłowo linki speyowe i rzuć je w sposób kontrolowany

Jako wędkarz muchowy, nie masz luksusu wolnego backwateru na każdym akwenie. Długie, rozciągnięte rzuty znad głowy nie są więc możliwe, dlatego być może nie masz innego wyboru jak tylko pracować konkretnie z rzutami z rolki lub stosować spey casting i łowić linią muchową bezpośrednio przed tobą na wodzie.

W zasadzie nie jest trudno spróbować tych technik rzutowych. W międzyczasie istnieją pierwszorzędne książki i filmy, które dostarczają instrukcji castingowych. Należy jednak zauważyć, że sprzęt wędkarski ma również pewien wpływ na możliwości rzutowe. Na przykład, jeśli łowimy na nieodpowiednią żyłkę, to będziemy mieli stosunkowo ciężko na wodzie i nie osiągniemy takiej odległości rzutu, jaka byłaby faktycznie możliwa. Dlatego tym bardziej ważne jest, aby wybrać odpowiednią linkę muchową.

Co wyróżnia linki Spey?

Aby linka muchowa mogła być używana jako Spey line, musi spełniać kilka cech. Przede wszystkim chodzi o kij, który powinien być stosunkowo krótki. Chodzi o to, aby jak najwięcej masy znajdowało się w przedniej części linki, co pozwoli na uzyskanie dobrego doładowania. Zwężenie następuje na obu końcach na stosunkowo krótkim odcinku, aby dodatkowo zoptymalizować właściwości rzutowe.

Bardzo ważną cechą jest rzeczywisty profil linii. Żyłka musi być taka, aby była jak najłatwiej odbierana przez wodę, co umożliwi dobry transfer energii. Dlatego też linki Spey wykonywane są ze specjalnymi profilami. Jest to również główny powód, dla którego warto kupić konkretne linki wędkarskie lub muchowe do spey castingu.

Przy zakupie kieruj się jakością marki

Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie, wiele firm działa obecnie w tej dziedzinie i produkuje linki muchowe Spey. Należy jednak zauważyć, że jakość może być mierzona zupełnie inaczej w zależności od producenta. Dotyczy to zwłaszcza faktycznej przydatności. Niektórzy producenci opracowali znacznie lepsze profile linek niż ich konkurenci. Dlatego należy zachować ostrożność jako zainteresowany wędkarz muchowy. Dużym plusem jest kupowanie u sprzedawcy wędkarskiego, który umożliwia przetestowanie linek.

Jeśli nie ma takiej możliwości, warto uzyskać opinie i doświadczenia od innych wędkarzy muchowych, na przykład informując się na forach. Następnie można zlecić przesłanie kilku linek do przetestowania. Można też udać się do taniego sklepu wędkarskiego w sieci, aby koszty były jak najmniejsze.