Jak działa wiązanie much
Proszę używać tylko wysokiej jakości materiałów do wiązania much
Proszę nie kupować kijów muchowych za drogo
Wędkarstwo muchowe charakteryzuje się wieloma obliczami. Między innymi pozwala na uprawianie tej formy wędkarstwa nie tylko nad wodą. Możliwe jest na przykład wykonywanie własnych przynęt czy much. Z tej możliwości korzysta się zwłaszcza w miesiącach zimowych: Stosunkowo wielu wędkarzy muchowych wykorzystuje montaż zimowy do wiązania nowych much. Istnieją nawet wędkarze, którzy realizują fly tying jako hobby samo w sobie lub są tak oddani temu zajęciu, że sprzedają muchy, które sami zawiązali i zarabiają na tym niewielkie pieniądze.
W zasadzie wiązanie przynęt takich jak suche muchy, mokre muchy, nimfy i streamery nie jest trudne. Niemniej jednak, zazwyczaj potrzeba kilku prób, aby sztuczne przynęty naprawdę się przyjęły. W zasadzie jest to rzemiosło, którego trzeba się cierpliwie uczyć. Po opanowaniu tej umiejętności można już samodzielnie wykonywać przynęty. Ma to swoje zalety, w końcu czerpie się z tego dwie korzyści. Po pierwsze, jest fakt, że możesz zaoszczędzić pieniądze w porównaniu do kupowania przynęt w sklepie wędkarskim. Ponadto masz możliwość samodzielnego wpływania na przynęty i całkowitego decydowania o ich wyglądzie, między innymi dlatego, że możesz również opracować własne wzory much.
Jak działa wiązanie much
Aby móc wiązać przynęty do łowienia na muchę, potrzebny jest podstawowy sprzęt. Należy do niego zaliczyć kij do wiązania oraz dodatkowe narzędzia, takie jak zaciski, uchwyty do nici, pęsety, pędzle itp. oraz właściwe materiały. Gama produktów, które mogą być wykorzystane jako materiał do wiązania jest ogromna. Większość z nich pochodzi z dziedziny łowiectwa, na przykład poprzez obróbkę piór i skór. Wiązanie przynęt jest prawdopodobnie najbliższym stykiem z klasycznym myślistwem.
Istotą fly tying jest to, że zakup takiego sprzętu nie jest do końca tani. Dobre kije do wiązania i narzędzia muchowe mają swoją cenę. To samo dotyczy poszczególnych materiałów. Choć często uważa się je za bardzo wydajne, to jednak aby zbudować pewien podstawowy sprzęt, trzeba zainwestować stosunkowo dużą sumę pieniędzy. Dlatego tylko częściowo prawdą jest, że faktycznie oszczędza się pieniądze robiąc własne przynęty. Dla większości muszkarzy lepszym rozwiązaniem byłoby kupienie swoich much czy nimf w sklepie wędkarskim. Za tym zawodem przemawia raczej radość z hobby i możliwość realizowania się lub samodzielnego projektowania przynęt.
- Maska przeciw owadom bez uszu.
- Z zapięciem na rzepy, krawędzie miękko wyściełane.
- Gałasz, nos i między uszami konia są zaopatrzone w lycra,
Ważna jest instrukcja wiązania i doświadczenie
Szczególnie na początku nie jest łatwo wiązać piękne przynęty. Technika ta sprawia pewne trudności nowicjuszom. Często nie wiedzą oni, jak używać, stosować i przetwarzać poszczególne materiały. Ogólnie rzecz biorąc, wskazane jest więc dobre przygotowanie.
Przygotowanie może odbywać się na różne sposoby. Czasami najlepszym sposobem jest udział w kursie. Wprawdzie kursy muszkarskie nie muszą być tanie, ale można się na nich wiele nauczyć. Uczestnicy mogą się wiele dowiedzieć od instruktorów kursu i dzięki temu nauczyć się prawidłowo wiązać muchy. Jeśli masz możliwość uczestniczenia w kursie lub seminarium, powinieneś z niej skorzystać. W przeciwnym razie warto przynajmniej zajrzeć przez ramię innym doświadczonym muszkarzom, dzięki czemu można odebrać sporo wiedzy. Jeśli i ta możliwość nie jest dostępna, najlepiej uciec się do książek. W księgarniach można tymczasem znaleźć pierwszorzędną literaturę fachową, w której wiązanie much wędkarskich jest dobrze wyjaśnione.
Aby prawidłowo wykonać poszczególne wzory much, konieczne jest uzyskanie instrukcji wiązania. Indywidualne instrukcje można znaleźć również w książkach. Jednak również internet może być w takich przypadkach bardzo pomocny. Tymczasem w sieci można znaleźć kilka dobrych stron i forów, które zawierają piękne instrukcje. Niektóre z nich mają nawet zdjęcia zrobione bezpośrednio z kija do wiązania, dzięki czemu realizacja wzorów za pomocą materiałów muchowych jest łatwa do zrozumienia.
Zdobądź dobre instrukcje wiązania przez książkę
Z tego powodu warto zaopatrzyć się w odpowiednią literaturę techniczną. Istnieje kilka książek, które ładnie pokazują, jak działa fly tying i jakie wzory much istnieją. Są też książki, które nie zawierają nic poza instrukcjami wiązania. Jeśli zaopatrzysz się w jedną lub dwie standardowe książki, powinieneś być stosunkowo dobrze wyposażony do wiązania setek różnych przynęt.
> Mogę polecić tę książkę o wiązaniu much
Cierpliwość jest również ważną cnotą. Najlepiej jest zacząć od prostych wzorów much i wiązać je kilka razy. Szybko zauważysz, kiedy muchy się poprawią. Jak tylko tak się stanie, możesz przejść do bardziej skomplikowanych wzorów.
Proszę używać tylko wysokiej jakości materiałów muchowych.
Jako wędkarz, który sam wiąże swoje muchy, nie ma co się oszukiwać: Fly tying nie jest w żadnym wypadku tak tani, jak się często mówi. Dość wielu wędkarzy twierdzi, że wiązanie warto uprawiać głównie ze względów finansowych, bo nie trzeba wydawać tyle pieniędzy w sklepie wędkarskim na suche muchy, mokre muchy, nimfy czy streamery. Nie jest to oczywiście prawda: sprzęt do wiązania (narzędzia wraz z materiałami) jest tak drogi, że można zaopatrzyć się w przynęty na kilka lat.
Niemniej jednak, oczywiście miło jest dla muszkarzy wiązać własne przynęty. Jest przecież jeszcze sporo innych powodów, dla których warto wiązać. Przede wszystkim możliwość samodzielnego zaprojektowania przynęt a także samodzielnego określenia ich jakości mówi sama za siebie. Należy jednak pamiętać, że wysoką jakość można osiągnąć tylko wtedy, gdy technika wiązania jest doskonale opanowana i używa się wysokiej jakości materiałów.
Początkującym zwykle brakuje jednego i drugiego. Często świadomie sięgają po tanie materiały muchowe, ponieważ narzędzia są tak drogie. Dobry kij do wiązania much niewątpliwie ma swoją cenę. Ponadto istnieje wiele innych narzędzi, które napędzają koszty. Może się więc zdarzyć, że zaoszczędzisz na materiale do wiązania.
> Tutaj możesz obejrzeć i kupić materiały do wiązania.
Używaj tylko wysokiej jakości materiałów muchowych.
Zasadniczo nie ma znaczenia, jaki materiał zostanie użyty. Czy to pióra, nici, lakier czy klej: tylko wysoka jakość produktu gwarantuje, że muchy będą mogły być później optymalnie łowione na wodzie i jednocześnie będą miały długą żywotność. Dlatego warto od początku postawić na jakość i zainwestować kilka euro więcej.
Teraz niektórzy wędkarze powiedzą, że taki sprzęt jest drogi. W związku z tym należy zauważyć, że wtedy lepiej jest kupić mniej materiałów i tym samym ograniczyć się pod względem wzorów much. W tym przypadku na początku można zrealizować mniej wzorów, ale późniejszy efekt jest właściwy. Ponadto, zawsze można później dokupić więcej materiałów
Obecnie jest wielu dealerów
Niektórzy początkujący z pewnością zadadzą sobie pytanie, gdzie mogą kupić wysokiej jakości materiały do wiązania much. Zasadniczo jest to wielkie pytanie o cenę, ponieważ możliwości jest wiele. Zaczyna się od tego, że jest coraz więcej sklepów wędkarskich, w których można kupić materiały do wiązania. Często słyszy się, że jakość jest szczególnie dobra, mimo że sprzedawcy sami nie wiążą much.
Warto więc zapytać o radę doświadczonych muszkarzy. Warto nawiązać kontakt z ekspertami i tam uzyskać wskazówki dotyczące źródeł zaopatrzenia. Kolejna rada: kupuj i czytaj specjalistyczne książki. Znajdziesz w nich nie tylko świetne instrukcje wiązania, ale także wskazówki dotyczące dealerów sprzedających materiały.
Ogólnie rzecz biorąc, wskazane jest, aby szukać konkretnie w Internecie. Sklepy wędkarskie online lub specjalistyczne sklepy wędkarskie z artykułami muchowymi na pewno można znaleźć, a szczególnie niektórzy znani sprzedawcy wędkarscy mogą przekonać ładnym wyborem. Oczywiście warto porównać ceny poszczególnych sklepów. Nie powinny one jednak stać na pierwszym miejscu, ponieważ zawsze należy stawiać na pierwszym miejscu materiały wysokiej jakości.
Przy okazji, nie zawsze trzeba kupować u sprzedawców. Możliwe jest zakupienie poszczególnych materiałów o stosunkowo wysokiej jakości u hodowców ptaków, hodowców zwierząt, w parkach zwierzęcych itp. Jeśli ilość zakupów jest duża, najlepiej połączyć się z kilkoma muszkarzami, aby podzielić się kosztami.
Nie należy kupować kijów muchowych zbyt drogo
Sztyft do wiązania jest podstawowym narzędziem: jest absolutnie konieczny, aby móc bezpiecznie zamocować muchę lub hak muchowy i móc nad nim pracować. Jest to zadanie, którego nie należy lekceważyć: bez niezawodnego mocowania wiązanie jest stosunkowo trudne. Dlatego ważne jest, aby móc polegać na narzędziu. Czynniki ergonomiczne również odgrywają ważną rolę. Ostatecznie musisz być w stanie dostosować narzędzie do wiązania, abyś mógł wygodnie pracować z nim.
W rzeczywistości istnieją stosunkowo wysokie wymagania dla dobrego kija do wiązania much. Musi on być regulowany na wiele sposobów. Po wyregulowaniu nie może zmienić swojej pozycji, co jest o wiele łatwiejsze niż wykonanie. Każdy, kto kiedykolwiek pracował z tanim modelem, od razu wie, o co chodzi. Z tego powodu eksperci radzą, aby postawić wyłącznie na jakość.
Kupowanie sztyftów wiążących: Zawsze najpierw porównaj ceny
Jakość ma jednak swoją cenę. Czasami wręcz przerażające jest to, jak wysokie ceny żądają wędkarscy sprzedawcy. Przykładowo, wysokiej jakości kij do wiązania much wyprodukowany w Niemczech może kosztować ponad 300 euro. Nawet wysokiej jakości produkty zagraniczne nie muszą być tańsze. W związku z tym tym bardziej wskazane jest, aby nie podejmować decyzji o zakupie zbyt szybko: Warto konkretnie prześwietlić rynek.
Ogólnie rzecz biorąc, wędkarzom muchowym dobrze jest wybrać kij do wiązania ze średniego segmentu cenowego. Niewskazane jest korzystanie z tanich modeli. Pod warunkiem, że rozejrzysz się dokładnie, uda Ci się kupić jakość w dobrej cenie. Ważne jest również porównanie cen: Jeśli kupisz w odpowiednim sklepie wędkarskim, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.