Pudełko na muchy do transportu i przechowywania much wędkarskich

Fly box to znacznie więcej niż zwykłe pudełko, w którym przechowujesz swoje muchy i streamery. Jest jednak wielu muszkarzy, którzy nie do końca zdają sobie z tego sprawę lub nie wiedzą, na co zwrócić uwagę przy zakupie pudełek zanętowych. Warto starannie wybrać pudełko do przechowywania much.

W końcu pudełko na muchy musi spełniać kilka wymagań jednocześnie. Tylko takie pudełko, które spełnia wszystkie ważne kryteria, może być używane nad wodą i da wędkarzowi przyjemność przez długi czas. W związku z tym warto dokonać celowej selekcji, zwłaszcza, że mimo wysokich wymagań jakościowych niekoniecznie trzeba wydawać w sklepie wędkarskim dużo pieniędzy.

Co wyróżnia dobre pudełka na muchy

Jedną z najważniejszych kwestii jest wielkość pudełka na przynęty. Wielu wędkarzy kupiło pudełko na muchy w sklepie wędkarskim, a następnie w domu odkryło, że pudełko nie mieści się w plecaku na klatce piersiowej lub w kieszeniach kamizelki muchowej. Jeśli pudełko jest zbyt duże, nie zmieści się w przewidzianej kieszeni i dlatego jest w zasadzie bezwartościowe. Pudełko nie powinno być również zbyt małe, ponieważ w przeciwnym razie marnuje się miejsce: większość wędkarzy woli wypełnić swoje pudełko w całości suchymi muchami, mokrymi muchami, nimfami lub streamerami, aby na wędkarskiej wodzie móc przyjrzeć się szerokiej gamie przynęt.

Jednak nie tylko rozmiar jest decydujący. Kolejną bardzo ważną kwestią jest jakość obudowy. Zasadniczo wskazane jest, aby puszki na muchy po zamknięciu całkowicie się zamykały, a tym samym, aby nie przenikała do nich woda. Jeśli pudełko na przynęty przypadkowo wpadnie do wody, nie wypełni się wodą i dlatego nie zatonie. W związku z tym zawsze dobrze jest, jeśli pudełko na muchy jest wykonane z tworzywa sztucznego, ponieważ metalowe pudełka szybciej toną.

Teraz niektórzy wędkarze muchowi z pewnością powiedzą, że napowietrzanie much jest dla nich ważne, aby zapobiec tworzeniu się pleśni na przynętach. Oczywiście mają oni rację w tym względzie, ale tak długo jak otwieramy puszkę po łowieniu i tym samym pozostawiamy ją suchą, nie ma takiego niebezpieczeństwa. Jeśli chodzi o same linery, to przede wszystkim sprowadza się to do osobistych upodobań. Proste wkładki z gumy piankowej są wystarczające dla większości muszkarzy.

Porównaj ceny w sklepach wędkarskich

Czasami zadziwiające jest to, jak wysokie są ceny pobierane przez producentów i sprzedawców. Sklepy wędkarskie pobierają niekiedy spore opłaty, dlatego należy czasem dobrze się zastanowić, czy pudełko na muchy jest rzeczywiście warte swojej ceny. Oczywiście, nie należy zaniedbywać jakości, dlatego lepiej stronić od tanich ofert. Jednak najdroższe modele wcale nie muszą być takie.

Ogólnie rzecz biorąc, warto porównać ceny w sklepach wędkarskich i na przykład przejrzeć katalogi wędkarstwa muchowego lub sklepy internetowe. Jeśli zainwestujesz trochę czasu w poszukiwania i porównasz ceny, z pewnością uda Ci się kupić ładne pudełko zanętowe w dobrej cenie.