Prawidłowe założenie pierścienia Pitzenbauera na przypon.

Pierścień Pitzenbauera może być świetną pomocą na przyponie muchowym. Pierwszej klasy pierścienie można kupić stosunkowo tanio w sklepach wędkarskich.

Jeśli chodzi o przypony muchowe, to każdy wędkarz ma swoje własne zdanie. Niektórzy wędkarze, na przykład, zawsze wiążą swoje przypony sami, podczas gdy inni polegają na gotowych przyponach muchowych, które pochodzą ze sklepu wędkarskiego. Podobnie jest z końcówką przyponu, tzw. tippetem. Niektórzy wędkarze wiążą ją wielokrotnie, inni zaś używają pierścienia do budowania tippetów, który uważają za wygodniejszy.

Zasada działania pierścienia jest w zasadzie stosunkowo prosta. Jest to mały metalowy pierścień, który służy do wiązania tippetów. Ponieważ wiązanie przyponu może odbywać się na metalowym pierścieniu, węzeł wędkarski wykonuje się stosunkowo szybko. Jest to główny powód, dla którego warto polegać na pierścieniu. Jeśli końcówka przyponu stała się zbyt krótka z powodu częstej zmiany much, należy zawiązać nowy tippet. Wielu muszkarzy nie ma ochoty na wiązanie skomplikowanych węzłów, w których linka musi być przywiązana do linki. Mały pierścień może być tutaj bardzo przydatny.

Wybór odpowiedniego rozmiaru pierścienia

Jeśli chcemy postawić na pierścienie do budowy szczytówek, powinniśmy zwrócić baczną uwagę podczas wyboru w sklepie wędkarskim. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest nośność. Oczywiście można sobie ułatwić zadanie i po prostu wziąć pierścienie Pitzenbauer o największej nośności. Jednak te pierścienie są również najcięższe i dlatego mogą mieć znaczący wpływ na właściwości rzutowe, a przede wszystkim na właściwości zwijania przyponu. Dlatego obowiązuje następująca zasada: pierścień powinien być jak najmniejszy i jak najlżejszy.

Dlatego też producenci podają nośność. Zazwyczaj można wybierać pomiędzy trzema rozmiarami lub grubościami pierścienia. Większość muszkarzy dobrze jest zaopatrzyć się w pierścienie we wszystkich trzech rozmiarach, aby być dobrze wyposażonym i móc wybrać odpowiedni pierścień w zależności od docelowej ryby i przyponu. W związku z tym jedna rada dotycząca przechowywania: ponieważ małe metalowe pierścienie mogą być stosunkowo szybko zgubione nad wodą, warto założyć je na agrafkę i przyczepić np. do kamizelki muchowej. W ten sposób zawsze masz pierścienie pod ręką i nie gubią się one tak szybko.

WAKU Stroft pierścienie przyponowe typu 1 z pomocnikiem montażowym 8 kg
  • Grubość pierścienia: 0,40 mm; średnica zewnętrzna: 2 mm; do końcówek przyponu: 0,05 – 0,18; nośność: 8 kg

Kupić obrączki Pitzenbauer online

Teraz oczywiście może się zdarzyć, że lokalny sklep wędkarski nie będzie mógł pomóc. Jeśli chcesz kupić pierścień Pitzenbauer lub kilka pierścieni, możesz nie znaleźć tego, czego szukasz. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem są zakupy online. Istnieje mnóstwo internetowych sklepów wędkarskich, które mają odpowiednie akcesoria wędkarskie do łowienia na muchę. Jedyną wadą jest to, że obrączki są tak tanie, że minimalna wartość zamówienia jest daleka od osiągnięcia. Dlatego jest to typowe akcesorium, które zawsze zamawia się przy innych zamówieniach, aby być odpowiednio wyposażonym. Rozumie się samo przez się, że należy kupować tylko jakość. Pierścienie nie mogą mieć żadnych ostrych krawędzi, w przeciwnym razie żyłka wędkarska lub fluocarbonowa mogłaby się stosunkowo szybko zerwać.