Prawidłowa prezentacja przynęt powierzchniowych jak sucha mucha

Jeśli ryby nie biorą, jedną z przyczyn może być to, że oferujesz przynętę na niewłaściwej głębokości. Szczególnie w ciepłe letnie dni lub wieczory, często nie jest możliwe łowienie ryb w głębokiej wodzie. Dlatego też dobrym pomysłem jest oferowanie przynęty na powierzchni wody. Jest wiele ryb, które wypływają na powierzchnię i tam uderzają.

Nie jest jednak tak łatwo sięgnąć po przynęty powierzchniowe i łowić nimi z powodzeniem. Przy łowieniu takimi przynętami niezwykle ważny jest wybór odpowiednich przynęt a także postawienie na właściwą prezentację przynęty. Dotyczy to zarówno klasycznego łowienia na przynęty naturalne jak i łowienia na muchę.

Wybór przynęty ma ogromne znaczenie

Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na przynęty naturalne. To, że na powierzchni zaoferujesz na przykład ziarno kukurydzy, nie oznacza, że ryby takie jak pstrąg czy karp rzeczywiście się na nią wypłyną. Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej prawdopodobnym pokarmem do brania jest ten, który rzeczywiście występuje w przyrodzie. W tym kontekście należy wspomnieć o tak zwanym wylęgu. W zależności od odpowiednich warunków pogodowych i wodnych może się zdarzyć, że nagle niezliczona ilość nimf wzbiera i chce opuścić swoje dotychczasowe siedlisko. Takie nimfy nazywane są również przez muszkarzy emergerami. Zwierzęta te wynurzają się na powierzchnię wody, a następnie ją opuszczają.

Kiedy dochodzi do wylęgu – przynajmniej dzieje się to bardzo nagle i wtedy setki, a nawet tysiące nimf wynurzają się jednocześnie – ryby stają się bardzo aktywne. Szczególnie pstrągi, golce i lipienie lubią wtedy bić. Ale inne ryby też nie omijają tego posiłku. Jeśli chcemy zaprezentować przynętę powierzchniową, powinniśmy więc wybrać emergery. Jako przynętę można zastosować prawdziwe nimfy lub sztuczne przynęty. Sprawdzają się również inne owady jak muchy czy koniki polne.

Bestseller No. 1
ANCLLO 12 sztuk Najwyższa ocena Muchy muchowe suche/nimfa/streamer Muchy muchowe Asortyment much pstrągowych
  • Wiązane z najwyższej jakości trwałych materiałów
  • Najwyższej jakości, bardzo skuteczne suche muchy pstrągowe i nimfy
  • Cel: karaś, tilapia, pstrąg.
Bestseller No. 2
Bassdash Zestaw much wędkarskich, w pudełku, do łowienia pstrągów, 36/ 64/ 72/ 76/ 80/ 96 szt., z muchami suchymi, mokrymi, nimfami, streamerami, popperami
  • Możesz być zachwycony wysokiej jakości produktami.
  • Zestaw 64 much owocówek, w tym sucha mucha jętka jednodniówka, streamery, pijawki, muchy mokre, muchy lądowe,...
  • Aby poznać szczegółowe style much i rozmiary należy zapoznać się ze zdjęciem.

Wiązanie i łowienie suchych much we właściwy sposób

Stosunkowo wielu muszkarzy stwierdza, że łowienie na suchą muchę sprawia im największą przyjemność. Wprawdzie przynęta ta nie łowi w każdą pogodę, ale gdy pogoda jest ładna, a owady zaczynają składać jaja na wodzie, to rzeczywiście jest to dobry wybór. W końcu łatwo się ją prowadzi, a brania są łatwe do zauważenia, więc branie jest stosunkowo dobre i ma się duże szanse na złowienie takich ryb jak pstrąg czy lipień.

Aby ryby faktycznie zostały złowione, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim chodzi o wybór przynęty. Jeśli łowisz na tanie muchy, nie zdziw się, jeśli prezentacja nie wyjdzie. Zasadniczo wskazane jest, aby przejść do wysokiej jakości przynęt, ponieważ są one lepiej wykonane i składają się z materiałów wyższej jakości. Ponadto, w zależności od muchy, nie zapomnij zastosować płynu do much lub odrobiny smaru, aby przynęta wchłonęła jak najmniej wody, a tym samym miała pierwszorzędne właściwości pływackie.

Jeśli chodzi o prezentację przynęty na wodzie, to należy zaznaczyć, że przy rzucaniu i prowadzeniu przynęty szczególnie ważne jest doświadczenie. Największe szanse na połów mają ci, którzy prawidłowo prowadzą muchę po powierzchni wody. Różne są opinie na temat wyboru wielkości i wzoru kolorystycznego. Niektórzy muszkarze wolą testować różne wzory i kolory lub często zmieniać przynęty. Inni są mocno nastawieni na naturę i dlatego zadowalają się mniejszym wyborem. Każdy musi znaleźć swoją własną drogę.

Łowić tylko wysokiej jakości suche muchy

Jak już wspomniano, zaleca się, aby świadomie wybierać muchy, które odpowiadają wysokiej jakości. Dotyczy to nie tylko suchych much, ale również innych sztucznych przynęt, takich jak mokre muchy, nimfy i streamery. Wysoka jakość opłaca się zarówno od razu na wodzie, jak i w dłuższej perspektywie. Przynęty są przecież łatwiejsze do prowadzenia i rzucania. Mają też dłuższą żywotność.

Jeśli nie wiążemy samodzielnie przynęt muchowych, a kupujemy je w sklepie wędkarskim lub wysyłkowo, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Warto zapytać o pochodzenie przynęt. Jeśli kupisz przynęty z renomowanej pracowni muchowej, będziesz musiał zapłacić więcej pieniędzy za przynętę, ale inwestycja ta na pewno zwróci się w dłuższej perspektywie.

Jeśli wiążesz muchy samodzielnie, ważne są dwa czynniki. Po pierwsze, istotną rolę odgrywa dobór materiałów. Dla każdego powinno być jasne, że opłaca się używać wysokiej jakości materiałów do wiązania. Może nie są one tak tanie w zakupie, ale późniejsza jakość mówi sama za siebie. Szczególnie w przypadku suchych much jest to niezwykle ważne, aby na przykład można było zawiązać solidne haki, które pozwolą na optymalną prezentację przynęty. Z drugiej strony, technika wiązania jest bardzo ważna: jeśli nie opanujesz wiązania much, nie osiągniesz sukcesu nawet z najlepszymi materiałami. Dlatego też, zwłaszcza początkującym wędkarzom, zaleca się udział w kursie wiązania much. Taki kurs naprawdę szybko się opłaca.