Prawidłowa prezentacja mokrej muchy i zwiększenie sukcesu wędkarskiego

Mówiąc o wędkarstwie muchowym, większość ludzi stosunkowo szybko myśli o suchej muszce jako przynęcie. Istnieje jednak wiele innych much, które można łowić na wędkę muchową. Najlepszym przykładem jest mokra mucha, która według kilku źródeł jest najstarszą przynętą muchową. Jednak stosunkowo rzadko wędkarze sięgają po tę przynętę, a w zasadzie szkoda.

W zasadzie rzadko można spotkać mokrą muchę w pudełkach muchowych wędkarzy. Łowienie na tę przynętę może być jednak naprawdę satysfakcjonujące. Niejedna ryba nie oprze się tej muszce pod warunkiem, że zostanie ona odpowiednio zaprezentowana na wodzie. Jest to typowe dla wędkarstwa muchowego: ryby można przechytrzyć tylko w połączeniu z odpowiednią techniką prezentacji.

Sposób prezentacji przynęty

Jeśli chcesz przywiązać mokrą muchę jako przynętę do przyponu, musisz najpierw wiedzieć, dlaczego istnieje szansa na złowienie ryby. Mucha ta albo uosabia owada, który właśnie się wykluł lub zakończył swoje stadium jako nimfa i teraz wynurza się, aby móc dalej żyć poza wodą. Albo przynęta przedstawia po prostu martwego owada, który wpadł do wody.

Różnica pomiędzy suchą a mokrą muchą polega na tym, że ta pierwsza znajduje się tuż przy powierzchni wody. Haki lub materiały użyte do jej wykonania oraz, jeśli to konieczne, odrobina smaru zapewniają jej odpowiednią pływalność. Mokra mucha jest zupełnie inna. Wchłania ona wodę stosunkowo szybko i tonie.

Bestseller No. 1
ANCLLO Zestaw much, wędkarstwo muchowe, 40 szt., z pudełkiem na suche mokre muchy nimfy serpentyny do łowienia okoni łososia pstrągów
  • Ten zestaw suchych much zawiera 40 szt. much w 9 różnych rozmiarach od 14 mm do 17 mm, dzięki czemu będziesz mieć...
  • Odmiany wzorów much, aby zapewnić szeroki zakres zastosowań, co pozwala na wędkowanie w różnych warunkach.
  • Etui wielokrotnego użytku ułatwia organizację, co pozwala skutecznie trzymać muchy o różnych rozmiarach w jednej...
Bestseller No. 2
YAZHIDA Zestaw muchowych muchówek z pudełkiem na muchy/nimfami/suchą muchą, mokra mucha/serpentyny/realistyczne muchy (nimfy)
  • 120 szt. nimf wet Fly z dwustronną, wodoodporną skrzynką na muchy.
  • Niezbędny dla profesjonalnych wędkarzy.
  • Doskonałe muchy pstrągowe, okonie lub panfish – leci wskaźnik uderzenia.

Sposób prezentacji przynęty muchowej zależy całkowicie od tego, jakiego owada chcesz imitować. Jeśli imitujesz wylęg, pozwól suchej muszce opaść na dno, a następnie pozwól jej wynurzyć się na powierzchnię wody w dobrze widocznym miejscu. W idealnej sytuacji pstrąg lub lipień będzie obserwował przynętę i weźmie ją. Jeśli chcesz imitować martwego i dryfującego owada, pracuj z prądem i pozwól przynęcie dryfować obok ryby.

Szeroki zakres przynęt jest korzystny dla mokrej muchy.

Niektórzy wędkarze muchowi są zwolennikami niewielkiego wyboru przynęt. Nie chcą oni zabierać ze sobą nad wodę niezliczonej ilości przynęt i ciągle je zmieniać. Takie podejście może jednak przynieść wiele korzyści, zwłaszcza podczas łowienia na mokrą muchę. W zależności od łowionej wody, ryby mogą być chętne na całkiem inne owady latające, dlatego też wskazane jest, zwłaszcza na początku, stosunkowo dużo eksperymentować i najpierw zdobywać doświadczenie.

Ponadto nie jest trudno zapełnić pudełko z przynętami czy pudełko muchowe różnymi muchami. Wybór wzorów much jest w tej dziedzinie ogromny. Mokre muchy nie muszą być też drogie, zwłaszcza, że wiele wzorów można też stosunkowo łatwo samemu zawiązać. Ci, którzy są entuzjastami fly tying i opanowali technikę, powinni wybrać najbardziej popularne wzory, a następnie je wiązać. W ten sposób można stosunkowo tanio rozszerzyć wybór przynęt.