Jak wybrać optymalny przypon muchowy

Podczas łowienia na muchę ogromne znaczenie ma optymalnie dobrany sprzęt wędkarski. Dotyczy to nie tylko linki i wędki, ale również przyponu. Dobry i odpowiednio dostrojony przypon jest niezbędny do dobrego rzucania i pięknej prezentacji przynęty.

Nie zawsze jednak osiągnięcie takiego dostrojenia jest takie proste. Nowicjusze często wychodzą z założenia, że wystarczy użyć kawałka żyłki odpowiadającego mniej więcej długości wędki. Jest to jednak znacznie więcej niż tylko to. To jak powinien być wykonany przypon zależy ostatecznie od rodzaju łowionej wody i używanej przynęty.

Długość przyponu jest ważnym punktem

Jeśli chodzi o długość przyponu, to często mówi się, że musi być ona równa długości wędziska. Jest to jednak tylko zasada. Może się okazać, że potrzebny jest znacznie dłuższy przypon. Zbyt krótki przypon może uniemożliwić łowienie ryb: jeśli ryba widzi linkę muchową, często jej nie łapiemy. W łowieniu na nimfę, przynęta musi dotrzeć do dna. Jednak ze względu na prąd, przypon może bardzo dryfować. Dlatego długość przyponu powinna być co najmniej dwa razy większa od głębokości wody.

Bestseller No. 1
10 Kieszeni Fly Fishing Leader Wallet, Przenośny, Odporny na Zużycie Oxford Cloth Fly Fishing Line Torba do Przechowywania Tippet Akcesoria Wędkarskie
  • 【Duża pojemność】: Wewnątrz znajdują się dwie przegródki do przechowywania oraz 10 odpinanych przezroczystych...
  • 【Dobre wykonanie】: Znakomity kunszt sprawia, że ​​jest mały i wykwintny, krawędzie są mocno zszyte,...
  • 【Tkanina odporna na zużycie】: Wykonana z wysokiej jakości tkaniny Oxford, odporna na zużycie i trwała, niełatwa...
Bestseller No. 2
Portfel do Przechowywania żyłki 7 Kieszeni Fly Fishing Leader Case Leader Case Tippet Storage Leader Pocket!(L)
  • Z 7 gniazdami: ten portfel do przechowywania żyłki muchowej z całą siatkową strukturą, w portfelu jest 7 gniazd,...
  • LEKKA WAGA: Portfel na tippet jest bardzo kompaktowy i bardzo lekki, nie stanowi dodatkowego obciążenia podczas...
  • Zapinana na zamek błyskawiczny OTWARTA I ZAMKNIĘTA: 7-gniazdowy futerał wędkarski zapinany na zamek błyskawiczny...

Postaw na jakość, jeśli chodzi o materiał na przypon

Równie ważna jest odpowiednia sprężystość. Tylko wysokiej jakości linki wędkarskie ostatecznie zapewniają bezpieczne wiercenie ryb. Szczególnie w przypadku łowienia na delikatne przypony należy zagwarantować wysoką nośność. W zależności od akwenu mogą obowiązywać nawet przepisy. Są na przykład rzeki, w których końcówka przyponu (tippet) nie może być mniejsza niż 0,14 milimetra.

Jeśli chodzi o żyłkę, ważne jest więc, aby wybrać jakość. Warto kupić markowe produkty, które obiecują dużą nośność i dobrą rozciągliwość. Jeśli ryby są szczególnie płochliwe, dobrym pomysłem jest łowienie żyłką fluocarbonową. Ma ona podobny do wody współczynnik załamania światła, dzięki czemu jest słabo widoczna dla ryb. W porównaniu z tradycyjną żyłką, jej naprężenie jest jednak zazwyczaj nieco mniejsze. Nawiasem mówiąc, najlepsza żyłka wędkarska jest bezużyteczna jeśli nie wiesz jak wiązać węzły lub jeśli wiążesz niewłaściwe węzły.

Samemu wiązać przypon czy kupić?

W przeszłości powszechne było wiązanie przez wędkarzy własnych przyponów muchowych. W tym celu wiązano ze sobą różne żyłki. Celem jest zawiązanie linki przyponowej, która jest zwężona. Stożkowatość ułatwia zwijanie, a tym samym prawidłową prezentację przynęty. Wykonywanie własnych przyponów ma tę zaletę, że można lepiej wpłynąć na jakość przyponu, a także zaoszczędzić pieniądze.

Jeśli chcemy oszczędzić sobie trudu wiązania, w sklepach można kupić gotowe przypony muchowe. Tymczasem w wielu salonach wędkarskich i internetowych sklepach wędkarskich można znaleźć gotowe przypony wiązane. Nie są one wiązane na węzeł, ale zwężają się równomiernie, dlatego są obecnie popularnym zakupem. Takie akcesoria wędkarskie nie muszą być jednak tanie.