Dlaczego opłaca się mieć przewodnika podczas wędkowania na muchę

Jako nowicjusz wędkarstwo muchowe nie musi być łatwe. Nieważne, czy chodzi o wybór much, rzucanie czy inne rzeczy: bez odpowiedniej wiedzy fachowej może to być niezwykle trudne. Aby osiągnąć cel lub nauczyć się wędkarstwa muchowego, otwierają się różne możliwości. Można na przykład samodzielnie znaleźć drogę nad wodą lub oprzeć się na literaturze fachowej, aby zdobyć cenną wiedzę. Najlepiej jednak towarzyszyć doświadczonemu wędkarzowi muchowemu lub zlecić to komuś innemu.

Jest jednak wielu początkujących, którzy wzbraniają się przed tym. Zazwyczaj podawany jest jeden powód: Nie chcą rezerwować przewodnika, ponieważ koszty są dla nich zbyt wysokie. Trzeba jednak uważać na takie stwierdzenia. Łowienie bez przewodnika może być znacznie droższe, ponieważ popełniasz podstawowe błędy, takie jak zakup niewłaściwego sprzętu wędkarskiego. W większości przypadków znacznie taniej jest zdać się na przewodnictwo przynajmniej raz, aby zdobyć niezbędną podstawową wiedzę na temat technik wędkarskich i sprzętu wędkarskiego.

Kursy wędkarstwa muchowego są dobrym wyborem

W przypadku wędkarstwa muchowego naprawdę opłaca się polegać na przewodniku*. Szczególnie temat sprzętu jest dobrym przykładem. Dzieje się tak dlatego, że wielu przewodników, którzy oferują kursy dla początkujących, zapewnia swoim klientom cały sprzęt. Jest to bardzo korzystne: Można wypróbować różne wędki muchowe, linki i kołowrotki bez konieczności samodzielnego inwestowania pieniędzy. Jeśli kupujesz sprzęt jako nieświadomy początkujący, często popełniasz błędy, które kosztują cię drogo. Możesz nie być zadowolony ze sprzętu wędkarskiego, więc musisz go ponownie sprzedać i złamać dużo pieniędzy. Lepiej jest najpierw łowić na pożyczonym sprzęcie, aby zdobyć wrażenia i doświadczenie. Ponadto większość przewodników udziela również rekomendacji lub może np. załatwić tani sprzęt używany.

Jeśli chodzi o technikę łowienia, to również warto zdać się na fachowe wskazówki. Odpowiednie zaprezentowanie suchej muchy to nie taka prosta sprawa. To samo dotyczy łowienia na nimfę i streamera: jeśli masz u boku doświadczonego przewodnika wędkarstwa muchowego*, nauczysz się techniki znacznie szybciej, a błędy zostaną puszczone.

Przewodnicy muchowi nie zawsze są tani

Jak już zostało wspomniane, niektórzy wędkarze stronią od przewodników, ponieważ obawiają się wysokich kosztów. W związku z tym trzeba powiedzieć, że kursy i przewodniki wędkarstwa muchowego nie muszą być tanie. Mogą jednak występować znaczne różnice w cenach w zależności od dostawcy. Dlatego też, aby utrzymać koszty na niskim poziomie, zaleca się porównanie.

Jednak nie należy też przywiązywać zbyt dużej wagi do ceny. Wielu wędkarzy chce zarobić kilka euro jako przewodnik, nawet jeśli mają ograniczoną wiedzę na ten temat lub po prostu nie są profesjonalistami. Lepiej nie powierzać się takiemu przewodnikowi. Dlatego ważne jest, aby wybierać mądrze. Profesjonalistów można rozpoznać np. po tym, że są certyfikowanymi instruktorami castingu lub od dłuższego czasu pracują za granicą jako zawodowi lub etatowi przewodnicy.

Alternatywą dla przewodnika może być oglądanie filmików w internecie.

Jedną z alternatywnych opcji jest oparcie się na filmikach. Filmy o wędkarstwie muchowym pozwalają dowiedzieć się bardzo dużo o tej metodzie połowu i poszczególnych technikach. Zwłaszcza, że dostępne są pierwszorzędne teledyski i filmy instruktażowe. Z tego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać tę drogę. A nawet jeśli przeszło się już jakiś kurs, to dodatkowy filmik nie zaszkodzi.

Płatne filmy są naprawdę dobre

Najlepiej jest korzystać z profesjonalnie przygotowanych filmików. Tymczasem w handlu dostępne są różne kursy rzucania, które można kupić na przykład na DVD. To, jak dobre są poszczególne kursy, zależy w dużej mierze od instruktorów rzucania i producentów. Ogólnie jednak można powiedzieć, że niektóre z tych filmików oferują bardzo dużo i mogą pomóc początkującemu w znacznym stopniu poprawić technikę rzutu.

Jednak, jak już zostało powiedziane, te filmy z techniką rzutową wędkarstwa muchowego nie są darmowe. Ceny zależą wyłącznie od dostawcy. Niektóre filmy nie są do końca tanie, dlatego szczególnie młodzi wędkarze muszą się dwa razy zastanowić przed ich zakupem. W takich przypadkach sensowne jest poleganie na darmowych materiałach wideo.

Porady dotyczące darmowych filmów o wędkarstwie muchowym w sieci

Istnieją również darmowe klipy i filmy, które uczą poszczególnych technik wędkarstwa muchowego. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia są duże portale wideo w Internecie. Jeśli wpiszesz pewne hasła wyszukiwania, takie jak overhead cast, roll cast, switch cast czy backhand cast, na dużych lub znanych platformach wideo, wyświetli Ci się niezliczona ilość filmów, które możesz obejrzeć za darmo.

Nie należy jednak stawiać sobie zbyt wysokich oczekiwań. Ogólnie trzeba powiedzieć, że obecnie w sieci można znaleźć kilka filmików, które są naprawdę pierwszej klasy i przekazują dużo wiedzy. Jednak na każdy dobry filmik przypada niezliczona ilość filmików, które są albo słabo wyjaśnione, albo których jakość obrazu nie jest przekonująca. W związku z tym, powinieneś zainwestować wystarczająco dużo czasu w wyszukiwanie wideo i zakładki najlepszych filmów o wędkarstwie muchowym. Wielokrotne oglądanie jest bardzo ważne: szczególnie na początku zajmuje sporo czasu, aż zinternalizujesz poszczególne kroki. Jeśli obejrzysz filmy kilka razy, możesz znacznie zwiększyć efekt nauki.

*Ten link jest linkiem partnerskim.