Stosunkowo wielu muszkarzy musi przyznać, że jeszcze nie łowili na streamera lub że nie bardzo im ta przynęta odpowiada. A szkoda, bo daje ona możliwość przechytrzenia dużych drapieżników. Nawet jeśli nie łowimy szczupaków czy sandaczy, a poświęciliśmy się na przykład łowieniu pstrągów, to zaprezentowanie tej przynęty na ryby drapieżne podczas połowów muchowych ma sens.
W końcu ryby drapieżne nie na darmo noszą swoją nazwę. Nie da się ich zwabić suchą muchą czy nimfą. Musi to być atrakcyjna ofiara, którą drapieżniki będą chciały pochwycić. Taką rybą jest właśnie streamer i dlatego doskonale nadaje się do łowienia pstrągów, szczupaków i sandaczy. W końcu trzeba mieć tylko pewność siebie, aby łowić na muchę tą sztuczną przynętą.
Staranny wybór streamera
Trzeba jednak sprostać kilku wyzwaniom. Zaczyna się od wyboru przynęty, bo nie wszystkie streamery są takie same. Jeśli chcemy złowić na przykład szczupaka, nie powinniśmy sięgać po streamera pstrągowego. Łowiąc kapitalnego pstrąga brązowego lub tęczowego, równie mało pożyteczne jest posiadanie do wyboru tylko dużych streamerów szczupakowych. Dlatego też pierwszym zadaniem jest wybór odpowiedniej przynęty. Zapalony muszkarz zapewne sam ją zawiąże. Jeśli nie możesz znaleźć instrukcji wiązania lub nie masz na to ochoty, możesz ją również kupić. Obecnie istnieje wiele sklepów wędkarskich, które sprzedają przynęty do łowienia na streamera.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest wybór sprzętu wędkarskiego. W porównaniu z innymi przynętami muchowymi, te drapieżne ważą znacznie więcej. Wynika to głównie z faktu, że nasiąkają one wodą. Ze względu na większą wagę wymagane są inne lub odpowiednio mocne linki i wędki muchowe. Ponadto należy również wziąć pod uwagę rybę docelową. Pstrąga można przewiercić linką o grubości 5 cm. Przy łowieniu szczupaka lub sandacza wskazane jest prezentowanie streamerów na linkach i wędziskach klasy 8 lub wyższej.
Podczas łowienia na streamera największym wyzwaniem jest rzucanie.
Po skompletowaniu dobrze wyregulowanego sprzętu wędkarskiego, czas wyruszyć na wody. Początkujący wędkarze stosunkowo szybko zorientują się, że rzucanie streamerami nie musi być łatwe. Dotyczy to zwłaszcza dużych streamerów szczupakowych i sandaczowych, które mogą mieć po prostu dużą masę.
Aby sprowadzić przynęty na głębokość nie zawsze wystarczy zastosować przypon tonący. Czasami wskazane jest łowienie linką tonącą. Te linki muchowe są często większym wyzwaniem dla początkujących, ponieważ nie są tak łatwe do rzucania. Szczególnie przy roll castingu trzeba działać niezwykle szybko, aby linka była rozciągnięta tak jak sobie to wyobrażamy. W związku z tym łowienie na muchę tymi przynętami wymaga również pewnej praktyki, aby opanować faktyczną obsługę i osiągnąć wysoki poziom pewności w posługiwaniu się sprzętem muchowym.
- 4 strumieniowe przynęty na szczupaki
- Wędkowanie drapieżne / łowienie szczupaków / sandaczy i łowienie okoni z muszką i Streamer staje się coraz...
- Oferujemy bardzo skuteczny Streamer Streamer muszki na szczupaki z 4 muchami do łowienia ryb drapieżnych.
Łowienie pstrągów stołecznych metodą streamerową
Jeśli chcesz łowić duże pstrągi brunatne lub tęczowe podczas łowienia na muchę, powinieneś mieć szeroki wybór przynęt, w tym streamerów. Streamer na pstrągi to przynęta wędkarska, której po prostu nie może zabraknąć w takich przedsięwzięciach. Łowienie na streamery wymaga pewnej wprawy, ale gwarantuje wspaniałe połowy.
Pstrągowe streamery są stosunkowo małe.
Wędkarze, którzy chcą dodać kilka streamerów do swoich pudełek muchowych na pstrągi powinni być ostrożni przy ich zakupie. Jeśli zapytamy o streamery w sklepie wędkarskim, stosunkowo szybko może się okazać, że zaproponowano nam streamery szczupakowe lub sandaczowe. Przynęty te są jednak zbyt duże do łowienia pstrągów. W związku z tym ważne jest, aby odnieść się do ryby docelowej.
Osoby, które same wiążą przynęty muchowe muszą poszukać odpowiednich instrukcji wiązania. Ogólnie rzecz biorąc, wiązanie streamerów jest stosunkowo łatwe. Potrzebne jest stosunkowo niewiele materiałów do wiązania. Wystarczy niewielki wybór. Wskazane jest jednak świadome stosowanie specjalnych haków muchowych lub tzw. haków streamerowych.
Właściwy sposób użycia streamera do połowu pstrągów
Zakup przynęty to najprostszy krok. Nie wystarczy jednak samo posiadanie jednego lub kilku streamerów pstrągowych. Oczywiście trzeba też umieć nimi łowić lub prawidłowo je stosować na łowisku. Tego punktu nie należy bagatelizować, bo zwłaszcza casting wiąże się z pewnymi specyficznymi cechami.
Największym wyzwaniem jest operowanie linką muchową. Aby sprowadzić streamery na pożądaną głębokość, wielu wędkarzy sięga po ciężarki. Trzeba to najpierw opanować. Ponieważ tonie on tak szybko, nie jest łatwo wykonywać np. rzuty z rolki. Muszą być one wykonywane stosunkowo szybko, aby energia nie rozproszyła się w połowie drogi. Dlatego początkujący wędkarze powinni bardzo uważać na łowienie linką tonącą. Najlepiej wybierać linki o wolnym tempie tonięcia, aby powoli podchodzić do tematu. Jeśli chodzi o rzucanie, to wybór odpowiedniej klasy żyłki jest sprawą podstawową: żyłka musi mieć wystarczającą masę, aby bezpiecznie rzucić przynętę.
- Eiber, Hans (Author)
Po zarzuceniu właściwej przynęty i doprowadzeniu jej na odpowiednią odległość, pozostaje już tylko jej zwinięcie. Robi się to poprzez ściąganie przynęty: Linka muchowa jest szarpana ręką z linką w nadziei, że duży pstrąg popłynie za przynętą i zaatakuje. Istnieje wiele możliwości, szczególnie jeśli chodzi o tę formę prezentacji przynęty. Ważne jest, aby pilnie ćwiczyć i zdobywać doświadczenie, aby przechytrzyć pstrąga.
Szczupakowe streamery wymagają skoordynowanego sprzętu wędkarskiego
Jeśli nigdy wcześniej nie łowiłeś szczupaka lub sandacza na wędkę muchową, powinieneś najpierw sprawdzić, czy Twój sprzęt wędkarski jest odpowiedni do tego typu połowów. Jednym z punktów zaczepienia jest często waga przynęty. Streamery nasiąkają wodą, co sprawia, że są ciężkie. Aby móc precyzyjnie zarzucić szczupakową przynętę potrzebna jest odpowiednio mocna lub ciężka żyłka. W zależności od przynęty może się zdarzyć, że potrzebna będzie linka w klasie 9 lub 10.
Do linki potrzebna jest również wędka muchowa. Nie każdy muszkarz może jednak sięgnąć po wędkę szczupakową lub muchową klasy 10, tym bardziej, że może być nawet wskazane łowienie wędką dwuręczną zamiast jednoręcznej. Dlatego tym bardziej należy szczegółowo rozważyć skład sprzętu wędkarskiego, aby w końcu łowić na wodzie sprzętem dobrze dobranym do siebie, a także dającym możliwości połowu.
Kupuj streamery lub wiąż je samodzielnie
Jeśli chodzi o pozyskiwanie przynęt, to są dwie opcje. Większość wędkarzy, którzy chcą spróbować tej sztucznej przynęty, kupi ją oczywiście w sklepie wędkarskim. Tymczasem istnieje wiele sklepów wędkarskich, a także internetowych sklepów wędkarskich, w których można tanio kupić streamery pstrągowe lub streamery szczupakowe. Wybór jest duży, a ceny zazwyczaj niskie. Inne przynęty, jak na przykład korki, są znacznie droższe.
Oddany wędkarz spinningowy zazwyczaj zajmuje się również wiązaniem much. Zazwyczaj poświęca on niezbędny czas i sam wiąże muchę lub tę przynętę na ryby drapieżne. Potrzebne materiały do wiązania są zazwyczaj pod ręką a instrukcje wiązania są stosunkowo łatwe do znalezienia. Zaletą samodzielnego wiązania przynęt jest to, że można dostosować rozmiar, kształt i kolor przynęt do własnych preferencji.