Bądź bardziej elastyczny podczas łowienia na muchę dzięki głowicy strzeleckiej

Jeśli chodzi o wybór linki wędkarskiej, to w wędkarstwie muchowym jesteśmy rozpieszczani. W dzisiejszych czasach istnieje niezliczona ilość linek muchowych oferowanych przez kilku producentów. Jednak większość muszkarzy sięga po linki WF lub DT. Stosowanie innych linek jest stosunkowo rzadkie. Szczególnie nowicjusze są bardzo ostrożni.

Jednak odrobina eksperymentów może się naprawdę opłacić. Dotyczy to zwłaszcza łowienia na tzw. główki strzeleckie. Większość nowicjuszy powie, że słyszała o shooting head, ale nie wie dokładnie co kryje się za tym systemem i jak nim łowić na wędce muchowej.

Jak działa głowica strzelecka

Właściwie nie jest trudno zrozumieć, jak to działa. Głowice strzeleckie to skrócone linki muchowe, które mają stosunkowo dużą wagę. W zasadzie wybieramy linkę, która jest o jedną lub nawet kilka klas mocniejsza. Powoduje to stosunkowo szybkie obciążenie wędki podczas rzutu. Aby zapobiec złamaniu wędki i zmniejszyć ciężar wyrzutu lub ciężar własny linki, skracamy ją. W zasadzie łowi się krótkim kawałkiem przewymiarowanej linki muchowej. Tak więc można uzyskać przyzwoity ładunek na wędce z krótkim kawałkiem linki. Ponieważ głowica linki jest połączona z tzw. linką biegową, a ta ma stosunkowo niewielką masę, można osiągnąć ogromne odległości rzutowe.

W porównaniu z żyłką DT lub żyłką WF, głowica rzutowa jest znacznie krótsza. Długość główki strzeleckiej zależy od wędziska. Niektóre kawałki linki mają tylko kilka metrów długości i łączą się z linką biegową poprzez połączenie w pętlę.

Główna zaleta takiej żyłki wędkarskiej została już wymieniona: Silny ładunek uzyskuje się przy niewielkiej ilości żyłki. Zgodnie z tym można stosunkowo wcześnie pozwolić żyłce wystrzelić i w ten sposób osiągnąć przyzwoite odległości rzutów, nawet jeśli jest mało miejsca na backswing. Ponadto można osiągnąć większą odległość w porównaniu z konwencjonalną linką muchową, ponieważ biegnąca linka jest lekka i system linek może lepiej ściągać.

Nie należy jednak przeceniać przewagi odległościowej. Zasadniczo chodzi o możliwość lepszego łowienia w ciasnych miejscach lub po prostu wykonywania mniejszej ilości pustych rzutów. Dodatkowo jest to łatwiejsze w wietrznych warunkach: długie i ciągłe linki są bardziej podatne na uszkodzenia ze względu na ich mniejszą wagę.

Kupić główki strzeleckie czy zrobić je samemu?

Pierwsi wędkarze łowiący na główki strzeleckie nie mogli korzystać z produktów komercyjnych. W rzeczywistości kupowali mocniejsze linki muchowe, a następnie odpowiednio je skracali lub przycinali i łączyli z linką biegową. Takie podejście jest uważane za stosunkowo interesujące, zwłaszcza pod względem kosztów, ponieważ w niektórych przypadkach nawet starsze linki mogą być nadal używane. Jednocześnie możliwe jest dokładne dopasowanie wagi linki do posiadanego wędziska. Jednak wymaga to również pewnej ilości czasu, który trzeba poświęcić na testy.

Wielu miłośników wędkarstwa nie chce podejmować tego wysiłku i dlatego woli kupować gotowe linki. Jest to również możliwe, ale wyboru należy dokonać bardzo rozważnie. Niewątpliwie zaletą jest możliwość przetestowania rzutu takiej linki muchowej u sprzedawcy. Ważne: pamiętajcie o zabraniu ze sobą własnej wędki muchowej, bo tylko w ten sposób można dokonać sensownego testu.